Dance Online logo multi row white

Kajaani Dance Festival 2022

Kajaani Dance Festival 2022 livelähetykset 4. – 6.2.2022. Koreografioita ovat tänä vuonna arvioimassa Kuopio Tanssii ja Soi taiteellinen johtaja Riku Lehtopolku, Runoviikon taiteellinen johtaja Kati Outinen, Suomen Tanssioppilaitosten liiton toiminnanjohtaja Milla Malmberg ja tanssinopettaja Teemu Tuohimaa. He antavat palautteen jokaiselle esitykselle. Palautteet lähetetään maaliskuun alkuun mennessä.

Käytä somepäivityksissä hashtagejä: #kajaaninuudettanssit2022 #uudettanssitkoreografiakatselmus

Katsojat pääsevät tykkäämään ja antamaan kannustavaa palautetta ryhmille alla olevalla painikkeella.

Livelähetyksen tekninen toteutus Wiisas Crew

Kello 18.00 Kajaani Dance Tanssikoulun tanssioppilaiden omat koreografiat

  1. Evil Queens
    Koreografia: Selma Saari ja Fanny Koistinen
    Musiikki: Bill Lee “Cruella de Vill”, Kristin Chenoweth “Evil like me”
    Tanssijat: Selma Saari ja Fanny Koistinen
  2. Golden Ticket
    Koreografia: Essi Flöjt
    Musiikki: Danny Elfman ”Main Titles” (Charlie and the Chocolate Factory)
    Tanssija: Essi Flöjt
  3. Better place
    Koreografia: Hilja Kaakinen
    Musiikki: Billie Eilish, Khalid ”Lovely”
    Tanssija: Hilja Kaakinen
  4. Onnenpäivä
    Koreografia: Aino Rahikkala ja Vivia Seppänen
    Musiikki: Pharrell Williams, covered by Ida Elina “Happy”
    Tanssijat: Aino Rahikkala ja Vivia Seppänen
  5. The fog came back
    Koreografia: Lei Halmela
    Musiikki: Ethan Jewell “It’s getting bad again”
    Tanssija: Lei Halmela
  6. Mitä valitsisin?
    Koreografia: Minttu Korhonen, Aino Toivonen ja Aino Portano
    Musiikki: Koloto ”Cedar Shead”
    Tanssijat: Minttu Korhonen, Aino Toivanen ja Aino Portano
  7. Hetki joka ei lopu koskaan
    Koreografia: Ella Härkönen
    Musiikki: Pariisin kevät ”Kesäyö”
    Tanssija: Ella Härkönen
  8. Puolikkaat
    Koreografia: Hertta Kaajavirta ja Sanni Arffman
    Musiikki: Billie Eilish ”When the party’s over”
    Tanssijat: Hertta Kaajavirta ja Sanni Arffman
  9. Linja
    Koreografi: Luukas Pakalén
    Musiikki: Lindsey Stirling “Carol of the bells”
    Tanssija: Luukas Pakalén
  10. Petetty
    Koreografia: Selma Saari
    Musiikki: Olivia Rodrigo ”Traitor”
    Tanssija: Selma Saari
  11. Aikamatka
    Koregrafia: Ansa Kaartinen, Essi Flöjt ja Else Moilanen
    Musiikki: Labrinth ”Formula”, Loopable With No Fade ”Clock Ticking”
    Tanssijat: Ansa Kaartinen, Essi Flöjt ja Else Moilanen
  12. Muutoksia
    Koreografia: Siiri Möttönen
    Musiikki: Hayd ”Changes”
    Tanssija: Siiri Möttönen
  13. Tunnenko sinua vielä?
    Koreografia: Anceli Ilkko ja Melissa Olotu
    Musiikki: Alexander 23 ”IDK You Yet”
    Tanssijat: Anceli Ilkko ja Melissa Olotu
  14. Toxic trait
    Koreografia: Senja Kilpeläinen, Ella Härkönen, Ella Salomäki, Maria Kvist, Alina Karvonen
    Musiikki: 2WEI ”Toxic”
    Tanssijat: Senja Kilpeläinen, Ella Härkönen, Ella Salomäki, Maria Kvist, Alina Karvonen
  15. Sinä tämän teit
    Koreografi: Kaisa Komulainen
    Musiikki: Detektivbyrån ”Life/Universe”
    Tanssijat: Essi Husso, Kaisa Komulainen, Janita Malinen, Aada Piirainen, Saana Pyykkönen, Elmiina Tornikoski

Uudet Tanssit koreografiakatselmus

Kello 12.00 Sarjat A ja B


A-sarja / 13 – 18 vuotiaiden tanssioppilaiden omat koreografiat samanikäisille tanssin harrastajille.

  1. Resumption
    Koreografia: Aamu Redsven ja Olli Sukuvaara
    Musiikki: Photay (feat. Madison McFerrin), ”Outré Lux”
    Oulu
  2. Pakoilijat
    Koreografia: Emilia Matinlauri, Hilde Rantakeisu
    Musiikki: Raphaël Beau, ”Larrons en foire”
    Oulun taidekoulu, Oulu
  3. 62°48’23.2″N 27°52’03.8″E
    Koreografia: Opettusteatteri Rikka 3
    Musiikki: Sigur Rós, ” 63°32’43.7″N 19°43’46.3″W ja 64º02’44.1″N 16º10’48.5″W”
    Vantaan Tanssioisto, Vantaa
  4. In My Dreams
    Koreografia: Melisa Akpinar, Emmi Anttila, Oona Essel, Saimi Harju, Aini Jimmy, Nina Keränen ja Noomi Suni
    Musiikki: Abba, ”Money Money Money”
    Gradian tanssi, Jyväskylä
  5. Kautta vaikeuksien
    Koreografia: Veera Manninen ja Tuuli Parkkonen
    Musiikki: Travis Lake, ”Dust; To Dust”
    Koskelan Tanssi, Äänekoski
  6. Varjot ympärillämme
    Koreografia: Saana Kiiskinen, Helmiina Kokko, Iris Kuokka, Iina Lahtinen
    Musiikki: Abel Korzeniowski, ”Dance For Me Wallis”
    Vantaan Tanssiopisto, Vantaa
  7. Lullaby
    Koreografia: Olli Sukuvaara ja Leo Sukuvaara
    Musiikki: Slowthai, ”BB (BODYBAG)”
    Oulu
  8. What if we lost gravity for 5 seconds?
    Koreografia: DCA dancers
    Musiikki: Max Richter, “De Profundis
    Tanssikoulu DCA, Espoo

B-sarja / Koreografien, tanssinopettajien ja tanssin ammattilaisten koreografiat alle 13 -vuotiaille tanssin harrastajille.

  1. Maajussille morsian
    Koreografia: Johanna Stenlund
    Musiikki: Tsuumi, ”Polkka Efter A”
    Lahden Tanssiopisto, Lahti
  2. Rakentaa, Rakentaa…
    Koreografia: Riikka Tankka
    Musiikki: Saigon Soul Revival, Demon Slayer,”Naó Ta cu´ng Ha´t
    Tanssikoulu Tankka, Pori
  3. Alku
    Koreografia: Elli Laukkanen
    Musiikki: Thomas Newman, ”Dead Already”
    Helsingin Tanssiopisto, Helsinki
  4. Lukit
    Koreografia: Tiina Andersin
    Musiikki: Los Angeles Chamber Orchestra, ”Carmen Suite”
    Oulun Taidekoulu, Oulu
  5. Halla
    Koreografia: Terhi Lahti
    Musiikki: Audiomachine, ”Wars of faith”
    Jyväskylän Tanssiopisto, Jyväskylä
  6. Pesupäivä
    Koreografia: Viktoria Radin
    Musiikki: Inon Zur, ”Total View”
    AM Dance, Paimio
  7. Dalmatialaiset
    Koreografia: Sari Louko
    Musiikki: 101 Dalmatians kids, ”101 Dalmatians Kids”
    Lahden Tanssiopisto, Lahti
  8. Suihkuta sitä lakkaa!
    Koreografia: Sanna Siirilä-Mäkelä ja Pasi Mäkelä
    Musiikki: Nikki Blonsky, Zac Efron, Amanda Bynes Elijah Kelly, John Travolta & Queen Latifah, ” You Can´t stop the Beat”
    StepUp School, Espoo

Kello 14.00 Sarja C


Koreografien, tanssinopettajien ja tanssin ammattilaisten koreografiat 13 – 16 vuotiaille tanssin harrastajille

  1. Juoru
    Koreografia: Tinna Nuppola-Poikonen
    Musiikki: Kris Bowers, ”Simon and Lady Danbury”
    Tanssistudio Jami, Imatra
  2. Reboot
    Koreografia: Matilda Infante
    Musiikki: Woolkid & Contrefacon, ”Volcano & AVIV”
    105 Dance Complex, Turku
  3. Raja
    Koreografia: Karoliina Lahdenperä
    Musiikki: Yelawolf, ”Till It´s Gone”
    Gradia Tanssi, Jyväskylä
  4. M(IN)D
    Koreografia: Mona Immonen
    Musiikki: ”Sky”
    Kajaani Dance, Kajaani
  5. Take your time to be YOUnique.
    Koreografia: Jenni Kettunen
    Musiikki: Felix Räuber, Shir-Ran Yinon, ”Focus” ja ”Between the Lines”
    Tanssistudio Jami, Imatra
  6. Minä vs. Minä
    Koreografia: Sarppa Seppänen & Teemu Korjuslommi
    Musiikki: Stepa, VilleGalle, ”Minä vs. Minä”
    StepUp School, Helsinki
  7. Heijastuksen kääntöpuoli
    Koreografia: Elina Wuethrich
    Musiikki: Concerto en mi mineur: Instrumentation contemporaine no. 1 & Tu Viendras
    Gradian Tanssi, Jyväskylä
  8. Jahdata
    Koreografia: Aliisa Peräniitty
    Musiikki: Felix Laband, ”Getting old”
    Helsingin Tanssiopisto, Helsinki
  9. Chainreactions
    Koreografia: Terhi Lahti
    Musiikki: STUCA, Eugene, ”Mind”
    Jyväskylän Tanssiopisto, Jyväskylä
  10. Rockin´ Around
    Koreografia: Riikka Tankka
    Musiikki: Brian Setzer, ”Checkered Flag”
    Tanssikoulu Tankka, Pori
  11. Joskus tuntuu, että
    Koreografia: Helena Toivonen
    Musiikki: Pan Sonic, ”Lähetys”
    Keski-Uudenmaan tanssiopisto, Järvenpää
  12. Otava
    Koreografia: Tanja Huotari
    Musiikki: Rhian Sheehan, ”La Boîte à Musique”
    Espoon tanssiopisto, Espoo
  13. Sateen varjossa
    Koreografia: Marja Koponen ja Sarlotta Kalliosalo
    Musiikki: René Aubry, ”Water Falls” ja ”Who Hits the sun?”
    Helsingin Tanssiopisto, Helsinki
  14. Mehtäretki
    Koreografia: Mimmi Marjamaa
    Musiikki: René Aubry, ”Folks Trotte”
    Tanssiopisto Uusikuu, Nivala
  15. My Healing
    Koreografia: Kati Hukka
    Musiikki: Sophia Spallino, ”My Healing”
    Lahden Tanssiopisto, Lahti

Kello 15.30 Sarjat D ja E


D-sarja / Koreografien, tanssinopettajien ja tanssin ammattilaisten koreografiat 17 – 20 vuotiaille tanssin harrastajille

  1. Memory Gap
    Koreografia: Suvi Salmi
    Musiikki: Arvo Pärt, edIT, ”Spiegel im Spiegel, Ants”
    Suvi Salmi Dance Company, Tampere
  2. Kipinä
    Koreografia: Anadah Kononen
    Musiikki: G. Kremer & K. Baltica, ”Primavera portena”
    Helsingin tanssiopisto, Helsinki
  3. Control
    Koreografia: Kia Immonen
    Musiikki: ”YOU SO DONE”
    Kajaani Dance, Kajaani
  4. Still Water runs deep
    Koreografia: Val Suarez
    Musiikki: ”White sedan (werkha remix)”
    Helsingin Tanssiopisto, Helsinki
  5. Ihtiriekko
    Koreografia: Minna Kuittinen
    Musiikki: Xtortion Audio, ”Mephisto´s Lullaby”
    Nurmeksen Sepot ry, Nurmes
  6. Generation 101
    Koreografia: Miira Kaarenoja
    Musiikki: ”Grains Of Sand”
    Turun Seudun Tanssioppilaitos, Turku
  7. Fauna
    Koreografia: Elina Wuethrich
    Musiikki: “Dances With Wood”
    Gradian Tanssi, Jyväskylä
  8. Ballet Tribe
    Koreografia: Petra Porspakka
    Musiikki: Joystock, ”Tribal War, The Bing Percussions”
    Tampereen Konservatorio, Tampere
  9. Ääneni ei riitä
    Koreografia: Sonja Lydman
    Musiikki: AGF, ”Greim69”
    Kuopion Konservatorio, Kuopio
  10. Rakastunut uneton
    Koreografia: Anna Riski
    Musiikki:BEHM (feat. Rajaton), ” Lupaan”
    Kajaani Dance, Kajaani
  11. Memento
    Koreografia: Elina Wuethrich
    Musiikki: Charles Curtis, ”Hélas! et comment”
    Gradian Tanssi, Jyväskylä

E-sarja / Koreografien, tanssinopettajien ja tanssin ammattilaisten koreografiat aikuisille harrastajille ja ammattilaisille sekä ammatillisessa oppilaitoksessa opiskeleville tanssijoille

  1. Sitten Kun
    Koreografia: Aino Mykrä, Laura Hellstén, Inka Hartikainen
    Musiikki: Random Rab, ”Lace/Suns of Midnight”
    Oulu
  2. Kun sinä olet siinä
    Koreografia: Annika Arpiainen ja Miia Luoto
    Musiikki: Lord Huron, ”The Night We Met”
    Savonia Ammattikorkeakoulu, Kuopio

Kello 13.00 Loppunäytös ja palkintojenjako

• Arvioijien puheenvuoro
• Palkintojen jako tapahtuman mielenkiintoisimmille koreografioille
• Tanssinäytös, jossa nähdään alla olevat tanssikoreografiat

  • Pesupäivä
    Koreografia: Viktoria Radin
    Musiikki: Inon Zur, ”Total View”
    Sarja: B
    AM Dance, Paimio
  • What if we lost gravity for 5 seconds?
    Koreografia: DCA dancers
    Musiikki: Max Richter, “De Profundis
    Sarja: A
    Tanssikoulu DCA, Espoo
  • Alku
    Koreografia: Elli Laukkanen
    Musiikki: Thomas Newman, ”Dead Already”
    Sarja: B
    Helsingin Tanssiopisto, Helsinki
  • Fauna
    Koreografia: Elina Wuethrich
    Musiikki: “Dances With Wood”
    Sarja: D
    Gradian Tanssi, Jyväskylä
  • Ihtiriekko
    Koreografia: Minna Kuittinen
    Musiikki: Xtortion Audio, ”Mephisto´s Lullaby”
    Sarja: D
    Nurmeksen Sepot ry, Nurmes
  • Otava
    Koreografia: Tanja Huotari
    Musiikki: Rhian Sheehan, ”La Boîte à Musique”
    Sarja: C
    Espoon tanssiopisto, Espoo
  • Lullaby
    Koreografia: Olli Sukuvaara ja Leo Sukuvaara
    Musiikki: Slowthai, ”BB (BODYBAG)”
    Sarja: A
    Oulu
  • Ballet Tribe
    Koreografia: Petra Porspakka
    Musiikki: Joystock, ”Tribal War, The Bing Percussions”
    Sarja: D
    Tampereen Konservatorio, Tampere
  • Heijastuksen kääntöpuoli
    Koreografia: Elina Wuethrich
    Musiikki: Concerto en mi mineur: Instrumentation contemporaine no. 1 & Tu Viendras
    Sarja: C
    Gradian Tanssi, Jyväskylä
  • Generation 101
    Koreografia: Miira Kaarenoja
    Musiikki: ”Grains Of Sand”
    Sarja: D
    Turun Seudun Tanssioppilaitos, Turku
  • Chainreactions
    Koreografia: Terhi Lahti
    Musiikki: STUCA, Eugene, ”Mind”
    Sarja: C
    Jyväskylän Tanssiopisto, Jyväskylä

Tilaa uutiskirje

Saat tuoreimmat uutiset koskien Dance Online -palvelua.