Dance Online logo multi row white

tanssitaan ja opitaan verkossa – yhdessä

SUORATOISTO

Kajaani Dance Festival 2021 ohjelma

Kajaani – Kaukametsä – Ohjelma


Tanssioppilaiden omat koreografiat

Happy!
Koreografia ja tanssijat: Selma Saari ja Fanny Koistinen
Musiikki: From Despicable Me 2 (Orig. Pharrell Williams) ”Happy”

Soturit
Koreografia ja tanssijat: Hilja ja Tyyne Kaakinen
Musiikki: Game of Thornes ”Main Theme”

Hipi ja Kipi discoilee
Koreografia ja tanssijat: Hilla Karppinen ja Kiia Kinnunen
Musiikki: Tones and I ”Dance monkey”

Seasons
Koreografia ja tanssijat: Minttu Korhonen, Hertta Kaajavirta, Aino Portano, Aino Toivanen ja Ellen Ojavuo
Musiikki: Jean du Voyage ”Anitya”

Forever?
Koreografia ja tanssijat: Sanni Arffman ja Aino-Iiris Rantala
Musiikki: Lauren Daigle ”You say”

Truth Untold
Koreografia ja tanssijat: Johanna Moilanen ja Essi Husso
Musiikki: Ruelle ”Madness”

Get set – And go
Koreografia ja tanssija: Luukas Pakalén
Musiikki: Bonobo ”Between the lines”

Wherever you are, I love you
Koreografia ja tanssija: Ella Salomäki
Musiikki: Woodkid ”I love you”

Lost in my mind
Koreografia: Inka Nahkala
Musiikki: Billie Eilish ”Six Feet Under”
Tanssijat: Inka Nahkala, Essi Husso, Saimi Keränen, Irene Summanen ja Seela Summanen

Valtavirta
Koreografia: Iina Leinonen
Musiikki: Rival Consoles ”Memory Arc”
Tanssijat: Iina Leinonen ja Aino Toivanen

Kuoressa
Koreografia ja tanssija: Sanni Tervonen
Musiikki: Behm ”Päästä varpaisiin”

Houston, We Have a Problem
Koreografia: Kaisa Komulainen
Musiikki: Secession Studios ”The Untold”
Tanssijat: Milka Kampman, Kaisa Komulainen, Irene Summanen ja Seela Summanen

A-Sarja

13-18 vuotiaiden tanssioppilaiden omat koreografiat samanikäisille tanssin harrastajille.

  1. Tulisitpa jo kotiin
    Koreografia: Pihla Suhonen ja Aada Ikola
    Musiikki: Lasse Enersen ”Joulu Rintamalla”
    Pirkan Opiston tanssikoulu, Pirkkala
  2. Nyt pitää nostaa kissa pöydälle
    Koreografia: Kaisla Lehtonen ja Ulpu Moisio
    Musiikki: Kaisla Lehtonen ”Mun ei tarvii”
    Jyväskylän tanssiopisto, Jyväskylä
  3. TURVAverkko
    Koreografia: Vilja Kaarenoja
    Musiikki: Max Richter  ”November”
    Turun Seudun Tanssioppilaitos, Turku
  4. Yksin toisilleen
    Koreografia: Aurora Mustonen ja Siiri Suonsyrjä
    Musiikki: Sandro Cavazza ”Don’t Hold Me”
    Vantaan Tanssiopisto, Vantaa
  5. Jatkumo
    Koreografia: Nea Heikkilä, Veera Jarva, Leanna Kesti, Aada Molkoselkä, Tiia Sofia Posio, Vilma Päiveröinen, Marina Salla, Ella Sohlman, Marjukka Tervonen, Sara Uusitalo, Emma Välimaa
    Musiikki: French 79 ”Between the Buttons”
    Lapin Tanssiopisto, Rovaniemi
  6. The consequences of the catastrophe
    Koreografia: Ella Engstrand
    Musiikki: Secessions Studios ”The Untold”
    Lahden Tanssiopisto, Lahti
  7. Weak Week
    Koreografia: Leo Sukuvaara, Olli Sukuvaara, Sampo Stevenson
    Musiikki: XXXTENTACION ”SAD!”
    MDD, Oulu

B-Sarja

Koreografien, tanssinopettajien ja tanssin ammattilaisten koreografiat alle 13 -vuotiaille tanssinharrastajille.

  1. Kapellimestarin painajainen
    Koreografia: Leena Koskiahde ja Marina Tirkkonen
    Musiikki: Wiener Philharmoniker & Blue Claw Philharmonic ”Symphony No. 5 in C Minor”
    Vantaan Tanssiopisto, Vantaa
  2. Linnut
    Koreografia: Tiina Andersin
    Musiikki: Phidel ”Qi”
    Oulun Taidekoulu, Oulu
  3. One more wish – Vielä yksi toive
    Koreografia: Terhi Lahti ja Veera Venho
    Musiikki: Bruce Adler ”Arabian Nights”, Lindsey Stirling feat. Raja Kumari ”Mirage”
     Jyväskylän Tanssiopisto, Jyväskylä
  4. Tuleentuva
    Koreografia: Tiia Redsven-Heino ja Reetta Wahlman
    Musiikki: Tsuumi ”Polkka Efter A”
    Tanssikoulu TR Studio, Hämeenlinna
  5. Leipuri se rullaa taikinasta pullaa
    Koreografia: Julia Van Camp
    Musiikki: Royal Philharmonic Orchestra & Franck Van der Heijden ”Baboushka,”
    Dance Up Academy, Tampere

C-Sarja

Koreografien, tanssinopettajien ja tanssin ammattilaisten koreografiat 13-16 vuotiaille tanssin harrastajille.

  1. Ah, ihana kevät
    Koreografia: Mimmi Marjamaa
    Musiikki: Lauri Marjamaa ”Move”
    Tanssiopisto Uusikuu, Oulu
  2. FOMO – Fear of missing out
    Koreografia: Terhi Lahti ja Veera Venho
    Musiikki: Josh Kramer ”Unbreakable”
    Jyväskylän Tanssiopisto, Jyväskylä
  3. Grid View
    Koreografia: Vera Kontio
    Musiikki: Dustin O`Halloran ”Opus 23”
    Lappeenrannan Tanssiopisto, Lappeenranta
  4. Menossa
    Koreografia: Pinja Piiparinen ja Riikka Janhonen
    Musiikki: Angèle David-Guillou ”V. for Visconti”
    Kuopion Tanssistudio, Kuopio
  5. Punainen matto
    Koreografia: Anandah Kononen
    Musiikki: Backtrak Vocals A Capella ”Beethoven Medley”
    Helsingin Tanssiopisto, Helsinki
  6. Ääneni
    Koreografia: Aliisa Peräniitty
    Musiikki: Susumu Yokota ”Long Long Silk Bridge”
    Helsingin Tanssiopisto, Helsinki
  7. Get Yourself To Move
    Koreografia: Suvi Salmi
    Musiikki: Yung Bae, bbno, Billy Marchiafava ”Bad Boy”
    Suvi Salmi Dance Company, Tampere
  8. Selätys
    Koreografia: Nadja Ekholm
    Musiikki: Saimaa ”Ennätys”
    Musiikkiopisto Arkipelag, Kaarina
  9. Take Root
    Koreografia: Christa Ropponen
    Musiikki: Scott Cortez ”part III”
    Christa Ropponen Youth Company, Lohja

D-Sarja

Koreografien, tanssinopettajien ja tanssin ammattilaisten koreografiat 17-20 vuotiaille tanssin harrastajille.

  1. Pelkistys
    Koreografia: Päivi Salomaa
    Musiikki: Balmorhea ”End Credits”
    Hämeenlinnan Tanssi- ja Liikuntakeskus, Tampere
  2. Ninjutsu
    Koreografia: Mona Immonen
    Musiikki: Koloto ”Cedar Shed”
    Kajaani Dancen Tanssikoulu, Kajaani
  3. Say When
    Koreografia: Val Suarez
    Musiikki: Henry Torgue & Serge Houppin ”Les racines du rêve”
    Helsingin Tanssiopisto, Helsinki
  4. Uhka
    Koreografia: Tanja Huotari
    Musiikki: Cirque du Soleil ”Threat”
    Lappeenrannan Tanssiopisto, Lappeenranta
  5. Pakopiste
    Koreografia: Elina Wuethrich
    Musiikki: Holly Herndon ”Breathe”
    Gradia Tanssi, Jyväskylä
  6. Täytyy mennä
    Koreografia: Sannamaria Kuula
    Musiikki: Hildur Gundadottir, Shigeru Umebayashi
    Kuopion taidelukio Lumit, Kuopio
  7. Gratification
    Koreografia: Suvi Salmi
    Musiikki: Louis Armstrong ”What A Wonderful World”
    Suvi Salmi Dance Company, Tampere
  8. Horisontti
    Koreografia: Anni Horsmanheimo
    Musiikki: Mikko Kaukonen ”Horisontti”
    Kuopion taidelukio Lumit, Kuopio
  9. In a Hospital of choices
    Koreografia: Iina Suomalainen
    Musiikki: The Flashbulb ”Leaves”
    Balettikoulu Hannele Suomalainen, Tampere

E-Sarja

Koreografien, tanssinopettajien ja tanssin ammattilaisten koreografiat aikuisille tanssin harrastajille ja ammatillisessa oppilaitoksessa opiskeleville tanssijoille.

  1. Ei kukaan. Kaikki.
    Koreografia: Miira Kaarenoja
    Musiikki: The Cinematic Orchestra ”The Workers of Art”
    Turun Seudun Tanssioppilaitos, Turku
  2. Inter Se
    Koreografia: Anni Tolppanen & Adalmiina Toivola
    Musiikki: Yør Kultura / Sound Effects Library/Willow / Cosmic Tribal / Processed Electrical Buzz
    Fokus Dance Company, Helsinki
  3. Saimaan Aallot
    Koreografia: Anna-Maria Paadar
    Musiikki: Mitja Hokkanen & Eetu Hannelin ”Saimaan aallot”
    Saimaan Aallot, Lappeenranta
  4. Searching Me
    Koreografia: Sanaz Hassani
    Musiikki: Tourist ”Kin”
    Jyväskylän Tanssiopisto, Jyväskylä

Rokkiäijät – tallenne

Suosittujen rockyhtyeiden hitit saavat Äijien käsittelyssä uuden tanssillisen ja tarinallisen tulkinnan. Musiikkina mm. Queenin, CCR:n, Beatlesin, ZZ Topin ja Hurriganesin hittejä.

Ikirouta – Livestream 22.1.2021 tallenne

Kainuulaista iskelmämetallia soittava yhtye. Melodiaa ja melankoliaa. Murhetta ja toivoa. Ikiroutaisella sydämellä!

Loppunäytös ja palkintojen jako

Ansioitunut tuomaristo on valinnut lauantaina koreografioiden joukosta mielenkiintoisimmat teokset esitettäväksi vuonna 2021.

Grid View
Koreografia: Vera Kontio
Musiikki: Dustin O`Halloran ”Opus 23”
Lappeenrannan Tanssiopisto, Lappeenranta

Ei kukaan. Kaikki.
Koreografia: Miira Kaarenoja
Musiikki: The Cinematic Orchestra ”The Workers of Art”
Turun Seudun Tanssioppilaitos, Turku

Leipuri se rullaa taikinasta pullaa
Koreografia: Julia Van Camp
Musiikki: Royal Philharmonic Orchestra & Franck Van der Heijden ”Baboushka,”
Dance Up Academy, Tampere

Horisontti
Koreografia: Anni Horsmanheimo
Musiikki: Mikko Kaukonen ”Horisontti”
Kuopion taidelukio Lumit, Kuopio

Weak Week
Koreografia: Leo Sukuvaara, Olli Sukuvaara, Sampo Stevenson
Musiikki: XXXTENTACION ”SAD!”
MDD, Oulu

Pakopiste
Koreografia: Elina Wuethrich
Musiikki: Holly Herndon ”Breathe”
Gradia Tanssi, Jyväskylä

Selätys
Koreografia: Nadja Ekholm
Musiikki: Saimaa ”Ennätys”
Musiikkiopisto Arkipelag, Kaarina

Tuleentuva
Koreografia: Tiia Redsven-Heino ja Reetta Wahlman
Musiikki: Tsuumi ”Polkka Efter A”
Tanssikoulu TR Studio, Hämeenlinna

Punainen matto
Koreografia: Anandah Kononen
Musiikki: Backtrak Vocals A Capella ”Beethoven Medley”
Helsingin Tanssiopisto, Helsinki

Tilaa uutiskirje

Saat tuoreimmat uutiset koskien Dance Online -palvelua.